Θεατρικές και άλλες Πολιτιστικές δραστηριότητες

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2017-2018

Η Θεατρική Ομάδα του ΓΕΛ Βουλιαγμένης έχει μια πολύ μακρά και άκρως επιτυχημένη πορεία.  Μετά τη συνταξιοδότηση των άξιων καθηγητριών που τη δημιούργησαν, από τη σχολική χρονιά  2014-2015 λειτούργησε με  μαθητές από όλες τις τάξεις και 2 καθηγήτριες:

• την κ. Ματακιά Νέλλη
  • και την κ. Μανώλη Νίκη, φιλολόγους.

Τις σχολικές χρονιές 2015-2018 την ομάδα ανέλαβαν οι καθηγήτριες:

• Ραυτοπούλου Ελένη, οικονομολόγος
  • και Μανώλη Νίκη, φιλόλογος.

Το προγράμμα αποτελείται από  πολλαπλές δράσεις:

θεατρικά παιχνίδια, παρακολούθηση  θεατρικών παραστάσεων  σε κεντρικά θέατρα, επισκέψεις στο πανεπιστήμιο Αθηνών στο τμήμα Θεατρικών σπουδών και πολλές πρόβες, με χορό, μουσική, σκηνικά, τραγούδια και με τελικό σκοπό την παρουσίαση θεατρικής παράστασης μπροστά σε πολυπληθές κοινό.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΚΠΟΝΗΣΕ Η ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ

2014-2015:  Θεατρική αγωγή:  Μια Κυρία Ατυχήσασα των Σακελλάριου - Γιαννακόπουλου

2015-2016:    Θεατρική Αγωγή: Ιάκωβος Καμπανέλλης:  Ο μπαμπάς ο Πόλεμος

2016-2017:  Θεατρική αγωγή:  Αλέκος Σακελλάριος:  Η θεία από το Σικάγο

2017-2018:  Θεατρική αγωγή:  Ρέππας ? Παπαθανασίου:  Ποια Ελένη;

Η Λογοτεχνική Ομάδα του ΓΕΛ Βουλιαγμένης δημιουργήθηκε τη σχολική χρονιά 2013-2014 με μαθητές από όλες τις τάξεις και 2 καθηγητές:

• τον κ. Βαρούχα Αλέξανδρο, μαθηματικό
  • και την κ. Μανώλη Νίκη, φιλόλογο.

Κάθε σχολική χρονιά εκπονεί διαφορετικά προγράμματα με πολλαπλές δράσεις και εκδηλώσεις, που δεν στηρίζονται μόνο στο λογοτεχνικό περιεχόμενό της.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΚΠΟΝΗΣΕ Η ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ

2013-2014:  «Η Λογοτεχνική Ομάδα του ΓΕΛ Βουλιαγμένης αναζητά το Στράτη Μυριβήλη»

1.     Δραματοποίηση του έργου του Μυριβήλη «Βασίλης ο Αρβανίτης» από τους μαθητές της λογοτεχνικής ομάδας βασισμένη στη θεατρική μορφή του έργου που ευγενικά μας παραχώρησε η Γεννάδειος βιβλιοθήκη.

2.      Χαιρετισμός στην εκδήλωση της ομάδας από την  επίσημη καλεσμένη μας:  την εγγονή του Στράτη Μυριβήλη, κυρία Αγγελοπούλου Χριστίνα.

3.     Εκτύπωση του Πολύχρωμου βιβλίου που εξέδωσε η Λογοτεχνική ομάδα από τις εκδόσεις Κύφαντα, με τη χορηγία του ΟΑΠΠΑ  και της σχολικής επιτροπής του λυκείου και προσφορά του σε όλους τους θεατές της εκδήλωσης.

4.     Έκθεση προσωπικών αντικειμένων του συγγραφέα στο αίθριο του σχολείου μας με την ευγενική παραχώρηση της κ. Αγγελοπούλου.

2014-2015: Αρχιμήδης για πάντα

1.     Παρουσίαση των δραστηριοτήτων και επισκέψεων/εκδρομών της Λογοτεχνικής ομάδας σε σχέση με τον Αρχιμήδη.

2.      Ομιλία από τον δημιουργό της περιοδεύουσας έκθεσης του μουσείου Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας, κ. Κώστα Κοτσανά,  με τίτλο «Ο Αρχιμήδης και η εποχή του».

3.      Φιλοξενήσαμε στο αίθριο του σχολείου μας για 2 ημέρες την έκθεση την οποία επισκέφτηκαν μαθητές και κάτοικοι της περιοχής..

2015-2016: Κόμικς, Λογοτεχνία και Μαθηματικά

1.     Παρακολουθήσαμε ομιλία του καθηγητή Γ. Μπαμπινιώτη

2.     Επισκεφτήκαμε την έκθεση κόμικς Athens con

3.     Παρακολουθήσαμε θεατρική παράσταση σωματικού θεάτρου από την ομάδα επίPLAY εμπνευσμένη από ήρωες κόμικς

4.     Δημιουργήσαμε ταινία κόμικς κατά την επίσκεψή μας στο Utech Lab του Ευγενίδειου Ιδρύματος

5.     Επισκεφτήκαμε τη Μαθηματική Εταιρεία Ελλάδας

6.     Διαβάσαμε πλήθος εικονογραφημάτων

7.     Παρακολουθήσαμε εκπαιδευτικό πρόγραμμα για την Ιστορία των κόμικς στην Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδας.  Γράψαμε και αποστείλαμε άρθρο για τη νέα βάση δεδομένων της  Εθνικής Βιβλιοθήκης της Ελλάδας.

2016-2017:  «Οι ρήσεις λογοτεχνών  και επιστημόνων ταξιδεύουν»

1.     Βρήκαμε ρήσεις λογοτεχνών κα επιστημόνων.  Τις τυπώσαμε, τις ζωγραφίσαμε, τις κάναμε κολάζ τις παρουσιάσαμε σε μαθητές και στον κόσμο κερνώντας τον τσάι και κάνοντας του δώρο τις ρήσεις μας.

2.     Επισκεφτήκαμε τη Βέροια, πήγαμε στη πολυβραβευμένη της Δημοτική Βιβλιοθήκη και κοινοποιήσαμε τις ρήσεις μας στο Κέντρο Μέριμνας της Βέροιας.

3.     Τυπώσαμε γραμματόσημα στα ΕΛΤΑ για να ταξιδέψουμε τις ρήσεις μας στον κόσμο.

4.     Διασκεδάσαμε, μορφωθήκαμε και κάναμε παντού γνωστό τι μάθαμε αυτήν τη χρονιά.

2017-2018:  « Η λογοτεχνία συναντά το σκάκι και αντίστροφα»

Θα μάθουμε σκάκι και όχι μόνο?????????.

10 Χρόνια Θέατρο

ΣΧ. ΕΤΟΣ 2012-13

Στο Γενικό Λύκειο Βουλιαγμένης, στη διάρκεια τού διημέρου Πολιτιστικών Εκδηλώσεων 28 και 29 Απριλίου 2012, παρουσιάστηκαν τα ακόλουθα:

1) Θεατρική παράσταση με το έργο του Μπέρτολτ Μπρεχτ "Αυτός που λέει ΝΑΙ και αυτός που λέει ΟΧΙ" από τη Θεατρική Ομάδα του σχολείου.

Υπεύθυνη καθηγήτρια Θεατρικής Ομάδας: κα Τσουκαλά Χαρά.

prosklisi

a3 afisa

programme exofillo

programme esoteriko

2) Δραματοποίηση στα πλαίσια εργασίας στο μάθημα "Ιστορία της Τέχνης", Γ Λυκείου.

Διδασκαλία μαθήματος και δραματοποίηση: κα Νικολαΐδου Άννη.

istoriatexnhs 1

3) Annimation με πλαστελίνη και θέμα "Ρατσισμός και διαφορετικότητα" το οποίο απέσπασε 3 διακρίσεις στο 8ο Μαθητικό Φεστιβάλ Φωτοαφήγησης και ταινιών "Πες το με εικόνες 2012" που διοργάνωσε η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής.

Επίσης το συγκεκριμένο annimation συμμετείχε στην εκδήλωση που διοργανώνει η Ύπατη Αρμοστεία στην "Τεχνόπολις" στο Γκάζι στις 23 Ιουνίου 2012.

Υπεύθυνη Καθηγήτρια: κα Δουμένη Μαρία

fwtoafhghshplus

img002

_______________________________________________________________________________________________________________________________